637th Tank Destroyer Battalion

Unit History:  Established December 19, 1941, at Camp Shelby, MS, from personnel of the 37nd Infantry Division.  Originally a Light Towed Battalion, they shipped from the San Francisco port of embarkation on May 12, 1942 and arrived in Australia on May 26, 1942.  Arrived Fiji Islands on June 28, 1942.  Unit was attached to the 11th Airborne Div., 1st Cavalry and 37th Infantry Div.  Inactivated in Japan on Jan. 25, 1946.

Combat Equipment:  1/45 - M18.

Commanding Officers:  Lt. Col. Richard L. McNelly

Code Name/s:  Unknown

Campaign Credits:   Luzon..............................Jan. 9, to Jul. 4, 1945

Awards:  Distinguished Unit Citation

Location August 1945:  Philippine Islands

Additional Information/Materials:

The following documents are from the Combined Arms Research Library of the Command and General Staff College, Fort Leavenworth, Kansas.  Also courtesy of the Tank Destroyer Association by L. L. Gill, TDA Historian (*).

1.)  Battalion History from Jan. 1, 1945 - Jan. 25, 1946 - Includes casualties and awards listing.  14 Pages.

2.)  Unit History, 1941-1945.............................4 Pages (*)

3.)  Operational Reports

              Jan. 9 - Jun. 30, 1945 - Part 1..........17 Pages (S3 Report on Luzon Campaign)

              Jan. 9 - Jun. 30, 1945 - Part 2..........18 Pages (S3 Report on Luzon Campaign)

4.)   Field Orders

              #8 - Nov. 29, 1944

              #10 - Jun. 11, 1945

              #11 - Aug. 29, 1945

              #12 - Oct. 3, 1945

5.)   Commendations for 1945..........8 Pages

6.)   General Order #13 - Distinguished Unit Citation, Feb. 1946..................1 Page (*) 

7.)   Photo Gallery