627th Tank Destroyer Battalion

Unit History:  Formed on December 15, 1941, at Fort McClellan, AL as a Light Towed Battalion.  Shipped from San Francisco Port of embarkation on Jun. 23, 1942 and landed Hawaii on Jul. 5, 1942.   Functioned as provisional Quartermaster Battalion from Jan. 7, 1945 and turned in all equipment on Jan. 15, 1945.  Deactivated on April 10, 1945, in Hawaii.

Combat Equipment:  N/A

Commanding Officers:  Lt. Col. Walter F. Alt;  Lt. Col. Maurice J.Fitzgerald; Major Jonas C. Sporl (1/24/45)

Code Name/s:  N/A

Campaign Credits:   None

Awards:  None

Additional Information/Materials

1.)  Unit Journals-From the NARA

      1941.....................................................14 Pages
      1942.....................................................31 Pages
      1943.....................................................25 Pages
      1944.......................................................6 Pages
      1945.......................................................4 Pages

2.)  Officer's Roster, April 26, 1943..................1 Page

3.)  Unit History, February 1941-February, 1945 - Written by George P. Lucas who was a member of the unit.  Courtesy of the Tank Destroyer Association by L. L. Gill, TDA Historian.