669th Tank Destroyer Battalion (AA)

Unit History:  Formed on Jun. 19, 1943, at Camp Hood, TX.  Disbanded on Nov. 15, 1944, at Fort Huachuca, AZ.  The 669th was one of the few African-American TD units.

Combat Equipment:  N/A

Commanding Officers:  Major Jesse H. Turner (Original CO);  Major Theodore R. C. King (1/3/44);  Lt. Col. Asa C. Black (8/7/44)

Code Name/s:  N/A

Campaign Credits:   Continental U.S. Service Only

Awards:  None

Additional Information/Materials

1.)  Unit History Journal-from the National Archives and Records Administration, College Park, Maryland.

      June 19-Aug.3 1943....................................6 Pages (Includes officer & NCO roster)

      Aug. 4-Oct. 5, 1943.....................................6 Pages

      Oct. 6-Nov. 30, 1943...................................5 Pages

      Dec. 1, 1943-Jan. 30, 1944..........................6 Pages

      Jan. 31-April 5, 1944...................................7 Pages (Includes officer & NCO roster)

      April 6-June 2, 1944....................................5 Pages

      June 3-Aug. 4, 1944....................................7 Pages

      Aug. 5-Oct. 7, 1944...................................10 Pages

      Oct. 8-Nov. 15, 1944...................................8 Pages (Includes officer & NCO roster)

NOTE:  The above records are the only ones available from the National Archives.